Categorii
Uncategorized

LA MULȚI ANI, ȘCOALA CENTRALĂ CÂMPINA! 5 octombrie 2020…106 ANI ÎN SLUJBA EDUCAȚIEI TINERELOR GENERAȚII!

Liniştea” perioadei de lecții on-line și a vacanţei mari s-a sfârșit și din nou glasuri minunate de copii iau în stăpânire curtea şi clădirea școlii. Suntem din nou la școală!

Ce bucurie!

Ce este o școală fără de elevi? Ce este o școală fără de profesori? Ziduri …. și atât!

Pe 14 septembrie , privirea mea a îmbrăţişat acel loc şi cerul ce îi străjuia deasupra. Zâmbetul ei familiar mi-a dat curaj. Şi atunci,  am rostit împreună nu un rămas bun, ci cuvinte pline de speranţă: Totul va fi bine!

Așa au scris copiii din lumea întreagă , așa au scris copiii din școala mea ! Totul va fi bine ! Iar noi, dascălii lor, călăuziți de impulsul datoriei, dar și al sufletului oferit , facem ca totul să fie bine!

Dumnezeu să ne ocrotească și să ne țină în școală!

Astăzi, 5 octombrie, de Ziua Educației este și Ziua Ta, Școala mea dragă!

 Poate ești tristă pentru că , astăzi, cu această ocazie, foste şi actuale cadre didactice ale Şcolii Centrale, precum şi elevi şi absolvenţi ai acestei instituţii de învăţământ nu îşi mai dau întâlnire, în curte nu mai răsună cântecele copiilor , muzica și dansul, și urările de felicitare!

Rămâne amintirea, nostalgia și speranța că în curând va fi din nou la fel! 

   La mulți ani, Profesorului ! La mulți ani, Copii! La mulți ani tuturor persoanelor cu implicații în educația copiilor!

   La mulţi ani, Şcoala Centrală din Câmpina !

Întocmit,

Prof. înv. primar, Zăvoianu Rodica

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *